Gospodarka o obiegu zamkniętym jest najgorętszym tematem dla światowego przemysłu tworzyw sztucznych i gumy
K, wiodące światowe targi branży tworzyw sztucznych i gumy, zakończyły się w Düsseldorfie po ośmiu dniach w środę (23 października 2019 r.). Stawiło się 3330 wystawców z 63 krajów, tworzywa sztuczne są nadal innowacyjnym, niezbędnym i przyszłościowym materiałem. To co dało się zaobserwować to konieczność posiadania operacyjnych gospodarek o obiegu zamkniętym w całym łańcuchu materiałowym. My szukaliśmy konkretnych rozwiązań dla tego tematu. 225 000 odwiedzających ze 165 krajów szczególnie interesowało się systemami recyklingu, zrównoważonymi surowcami i procesami oszczędzania zasobów.
Ulrich Reifenhäuser, przewodniczący rady doradczej wystawców na K 2019, był absolutnie zachwycony wynikami K 2019: „Przemysł tworzyw sztucznych i gumy po raz kolejny udowodnił, że tworzywa sztuczne są nie tylko bardzo cennymi materiałami o wyjątkowych właściwościach, ale także że branża ta przyjmuje na siebie odpowiedzialność wzdłuż całego łańcucha wartości. Modne słowa na K 2019 „Think Afresh” znalazły odzwierciedlenie 1: 1 na stoiskach wystawców. Nigdy wcześniej branża nie zajęła się tak jednomyślnie problemem i pracowała nad rozwiązaniami tak konsekwentnie, jak ma to miejsce obecnie w dziedzinie ochrony środowiska, oszczędzania zasobów i unikania marnotrawstwa.
„Stało się jasne, że globalny popyt na innowacyjne maszyny i surowce jest obecnie szczególnie wysoki, pomimo obecnych napięć w handlu światowym lub klimatu biznesowego w niektórych sektorach konsumenckich. Tegoroczna edycja K znacznie przekroczyła nasze oczekiwania i była w stanie wygenerować kluczowy impuls dla zrównoważonego zarządzania i nowych modeli biznesowych ”- powiedział Reifenhäuser.
Rozbudowany program wspierający na K 2019, obejmujący keynotes i dyskusje na wysokim poziomie, takie jak energia odnawialna, efektywność materiałowa lub produkcja bezodpadowa, spotkał się z dużym zainteresowaniem międzynarodowej publiczności, zwłaszcza Special Show K 2019 „Tworzywa sztuczne kształtują przyszłość”.
W tym roku innowacyjna siła materiału i przemysłu w zakresie procesów oszczędzania zasobów, cyfryzacji, funkcjonalności, energii odnawialnych, obiegu i zrównoważonego rozwoju były centralnym punktem. I takie krytyczne tematy, jak śmieci morskie, mentalność wyrzucania związana z plastikowymi opakowaniami i wykorzystanie skończonych zasobów do ich produkcji również nie zostały zignorowane.
Jednym z najważniejszych wydarzeń był humanoidalny robot, który został zbudowany podczas K 2019 przez młodych badaczy z FabLab Lübeck e.V. Służy jako przykład pokazujący, w którym kierunku zmienią się w przyszłości, gdy produkcja przyrostowa i robotyka zostaną połączone z najnowocześniejszymi materiałami, takimi jak tworzywa sztuczne.
W kampusie naukowym zarówno wystawcy, jak i zwiedzający K 2019 otrzymali skondensowany przegląd działań naukowych i wyników w sektorze tworzyw sztucznych i gumy. Liczne uniwersytety, instytuty i agencje finansujące zapewniały możliwości bezpośredniego dialogu.